تمامي مطالب موجود در اين سامانه از وب سايت هاي ديگر و بدون دخالت انساني جمع آوري شده , لذا تمام مسئوليت آنها بر عهده وب سايت منبع ميباشد. مطالب مغاير با قوانين جمهوري اسلامي ايران را از طريق بخش تماس با ما به ما اعلام کنيد.


تازه ترین مطالب
تبلیغات


محرم  

مراسم سوگواری سیدوسالارشهیدان امام حسین(علیه السلام) ازهفتم الی دهم محرم در میدان ابوالفضلی روستای سیربرگزارمیشود.
هفتم محرم:تعزيه مسلم
هشتم محرم: تعزيه حر
نهم محرم:تعزيه حضرت ابوالفضل
دهم محرم:تعزيه امام حسین(علیه السلام)
 

ادامه مطلب  

داستانک  

قصاص بعداز14 قرن !  تعزيه خوان سوار بر اسب،توی میدان دور می زد:- آی منم شمربن ذالجوشن...مرد خودش را از لای جمعیت کشید کنار. برنو را از پشت صندلی ماشینش درآورد.تعزيه خوان شمشیر برده بود بالا و رجز می خواند که گلوله ی برنو پیشانی اش را شکافت.

ادامه مطلب  

تعزیه قودجان  

به نام خدا
این مطلب درمورد تعزيه خوانی در شهرستان خوانسار میباشد.این مراسم هرسال در دهه آخر ماه صفر به مدت ده شب در حسینه چند هزارنفری خوانسار برگزار می شود.واز همه استانها بیننده دارد.برای اطلاعات بیشتر از این مراسم به لینک زیر مراجعه کنید.

ادامه مطلب  

روش های نمایشی تعزیه (2)  

روش های نمایشی تعزيه (2)
اکنون پس از 9سال دربارهء دوقسمت از آنچه به عنوان نکتهء اوٌل یادشده است تردید و تآمل دارم : نخست آنکه تعزيه خوانی به هیئت فعلی در پایان عصرصفوی پدید آمد . آیا واقعا" چنین است ؟قسمت دوم در عبارت یاد نشده است . بدیهی است که مراد من تعزيه خوانی در ایران بوده است . امٌا حدود جغرافیائی این « ایران » کجاست ؟ ؛ مطلبی که به پاسخ نخستین سؤال بستگی پیدا می کند . اوٌل باید گفت تعزيه خوانی یعنی عمل نمایشی مجسم کردنِ حوادثِ واقعه کربلا و

ادامه مطلب  

برگزاری مراسم اربعین حسینی در اشکنان  

در آستانه فرا رسیدن اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) مراسم تعزيه خوانی به مدت سه روز در جایگاه تعزيه مرکزی اشکنان برگزار میشود.
جمشید ملایی کارگردان و مسئول تعزيه مرکزی اشکنان گفت: تعزيه ورود اهل بیت به شام روز جمعه 28/8/1395 راس ساعت 14 در محل تعزيه مرکزی اشکنان برگزار می شود.
وی در ادامه افزود: تعزيه ورود اهل بیت به کربلای معلی نیز روز شنبه 29/8/1395 راس ساعت 14 برگزار خواهد شد و همچنین مراسم تعزيه ورود اهل بیت به مدینه صبح روز یکشنبه مص

ادامه مطلب  

هنرنمایی حاج شکرالله پارساپور و گروه موفقشان در اربعین حسینی  

سه گروه تعزيه همزمان با اربعین اباعبدالله الحسین (ع) به اجرای تعزيه خوانی در بجنورد پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بجنورد گفت: گروه تعزيه خوانی ابا عبدالله الحسین به سرپرستی احمد نامور، گروه تعزيه خوانی متوسلین به امام حسن مجتبی (ع) به سرپرستی حسین حمیدی و گروه تعزيه خوانی جان نثاران ابا عبدالله به سرپرستی شکر الله پارسا پور همزمان با ارب

ادامه مطلب  

مراسم تعزیه خوانی اربعین حسینی در مزینان برگزار شد  

همزمان با اربعین حسینی مراسم تعزيه خوانی با هنرنمایی تعزيه خوانان صاحب نام مزینان و حضور مردم ولایتمدار زادگاه دکتر علی شریعتی مزینانی برگزار شد.
به گزارش شاهدان کویرمزینان؛ تعزيه خوانی یکی از مراسم و آئین های کهنی است که در دیار تاریخی مزینان زادگاه متفکر اندیشمند دکتر علی شریعتی مزینانی مرسوم است و در مناسبت های عزاداری ائمه علیهم السلام به خصوص ماه های محرم و صفر تعزيه و شبیه خوانی های فراوانی اجرا می شود که باشکوهترین آن تعزيه خوانی

ادامه مطلب  

برگزاری نمایشگاه «۱۷۰ سال با تعزیه روستای اتو» با حضور مردم و مسؤولان در سوادکوه  

به گزارش حرف سوادکوه به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد سوادکوه و سوادکوه شمالی، تعزيه دارای سابقه طولانی تاریخی و مذهبی است و در راستای توجه به بخشی از گستره قیام حسینی و بیان آن وقایع و مظلومیت شهدای کربلا همواره مورد توجه بود.
تعزيه روستای اتو سوادکوه دارای سابقه بیش از ۱۷۰ سال از گروه‌های شناخته‌شده ملی و استانی است که در دهه اول ماه محرم میزبان هزاران نفر از علاقه‌مندان به قیام حسینی است.
برگزاری نمایشگاه «۱۷۰ سال با تعزيه روس

ادامه مطلب  

فروش انواع قبا و عبا در جنس ها و مدلهای مختلف و فروش انواع زره و خود  

تعزيه سرای محمدی
فروش انواع قبا و عبا در جنس ها و رنگهای مختلف 
قبااسترج
قبا پیچی اسکن
قبا مخمل 
عبا براق
عبا مخمل
قبا ها و عبا ها در جنس های بالا ذکر شده رنگ بندی مختلف دارند
در ضمن قبا ها و عبا ها با دوخت و نوار عالی میباشند
برا اطلاع از قیمت ها و خرید با شماره 09185267430 تماس حاصل فرمایید 
 
فروش انواع زره و خود در مدلهای مختلف 
زره اهنی
زره استیل 
زره گالوانیزه
زره اهن سیم سیاه
برای چگونگی خرید و قیمتها با شماره 09185267430 تماس حاصل فرمایید
تعزيه سر

ادامه مطلب  

برگزاری 3 شب مجلس تعزیه در هیئت مسل بن عقیل (ع) توسط گروه تعزیه خوانی عاشقان ثارالله شهر زرقان  

مراسم سنتی تعزيه خوانی در شهر زرقان از مهم ترین آیین های عاشورایی فارس و جنوب کشور محسوب می شود که سال گذشته زرقان را در برگزاری مراسم تعزيه خوانی در ردیف برترین های این آیین در فارس و کشور قرار داد.
بر اساس این گزارش، مراسم تعزيه خوانی اهل بیت (ع) در این شهر در میراث معنوی کشور ثبت شده است و ستاد سوگواره تعزيه کشوری زرقان از سال ۱۳۹۰ با حضور بیش از ۲۰ جوان هیئتی تشکیل گردیده که در حال فعالیت گسترده در سطح استان فارس و جنوب کشور می باشند.
تعزيه

ادامه مطلب  

تعزیه عاشورای حسینی در جوار امام زاده هارون و هاشم روستای لیلستان  

 
 
تعزيه به معنای متعارف، نمایشی است که در آن واقعهٔ کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود.این نمایش نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی-شیعی و بیشتر دربارهٔ کشته‌شدن حسین بن علی و مصائب اهل بیت است. هنر تعزيه از یک‌سو به بالندگی تئاتر در ایران کمک کرده و از سوی دیگر، نشانی هنری از مذهب شیعه است.
 
تعزيه (یا تعزیت) به معنی سوگواری، برپایی یادبود عزیزان از دست رفته، تسلیت، امر کردن به صبر و پرسیدن از

ادامه مطلب  

ثبت پیش خوانی صد و پنجاه سال تعزیه ایران در فهرست میراث معنوی  

ثبت پیش خوانی صد و پنجاه سال تعزيه ایران در فهرست میراث معنویتاریخ 23 خرداد 1395 10:25 ( گروه: میراث فرهنگی )
پیش خوانی پیش واقعه های صد و پنجاه سال تعزیة ایران(مکتب تعزيه اصفهان)در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی معنوی و طبیعی ناملموس کشور به ثبت رسید.
به گزارش میراث آریا(chtn) پیش خوانی پیش واقعه های صد و پنجاه سال تعزیة ایران(مکتب تعزيه اصفهان)در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی معنوی و طبیعی ناملموس کشور به ثبت رسید، این پرونده به نام اسدالله علی عسگری رنا

ادامه مطلب  

برترین تعزیه‌خوانان نوجوان تهرانی تجلیل می‌شوند  

 
با توجه به رسالت هنر تعزيه در انتقال صوتی و تصویری واقعه بزرگ عاشورا و پس از اجرای موفق اولین سوگواره عاشورایی در سال گذشته، امسال این سوگواره در مدارس متوسطه مناطق شمال و شرق تهران برگزار شد. 
در دومین سوگواره عاشورایی از هر منطقه، 5 مدرسه انتخاب و در آبان ماه سال جاری زیر نظر اساتید کارشناس و پیشکسوت عرصه تعزيه خوانی آموزش دیدند.
 گروه های تعزيه مدارس منتخب، یک مجلس تعزيه حضرت علی اکبر (ع) را برای دانش آموزان مدارسی که در آن تحصیل می کنند

ادامه مطلب  

تعزیه  

تعزيه از ریشه عزا به معنی شیون كردن ، زاری كردن و سوگواری گرفته شده است . تعزيه به معنی عزاداری ، سوگواری و عرض تسلیت آمده است كه با سوگواری و عزاداری در دهه محرم ، ماه صفر و سایر سوگواری های مذهبی به تجلیل و پاسداری از شهادت امام حسین(ع) و سایر شهدای كربلا می پردازد .
شرط حتمی تعزيه بر خلاف معنی لغوی آن غم انگیز بودن نیست ؛ گاهی خنده آور و شادی بخش می باشد . در عرف عام ، تعزيه نوعی نمایش منظوم است كه حوادث عاشورا ، شهادت شهدای كربلا و نیز مصائب با

ادامه مطلب  

شبیه خوانی؛ هویتی که از دست می رود/ جای خالی برندهای شیعی در پایتخت تشیع  

شبیه خوانی و تعزيه ریشه در تاریخ دارد و ریشه آن به پیش از اسلام برمی گردد؛ زمانی که ایرانیان در سوگ سیاوش مرثیه خوانده و شبیه خوانی می کردند اما پس از اسلام و در دوران صفویه شبیه خوانی رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.
در این میان تاریخ نویسان و سیاحان خارجی بسیاری در گذر از کشورمان تاریخ تئاتر ایران را با شبیه خوانی و تعزيه روایت کرده و شناخته اند، به طوریکه پیتر چلکوفسکی استاد رشته مطالعات اسلامی و خاورمیانه دانشگاه نیویورک یکی مشهورترین کتب وی

ادامه مطلب  

مصاحبه تعزیه خوانان با خبرنگار مرکز قزوین و غروب تاسوعای کلنجین در سال 93  

«کلنجین وطن من» محرم سال 93 یکی از باشکوه ترین مراسم های عزاداری مردم کلنجین بوده است. در این سال صدا و سیمای مرکز قزوین مراسم روز تاسوعا را رسانه ای کرد و با مسئولین و تعزيه خوانان از جمله، آقای مهدی دمرچلی عضو شورای اسلامی،  پیرغلامان امام حسین(ع) مشهدی یوسف قدیانی، آقای حسن قدیانی کارگردان و تعزيه خوان، آقای مصطفی کربلائی، آقای مهدی قدیانی، مداح و تعزيه خوان و سید هاشم مصاحبه کرده است.
برای مشاهده مصاحبه و مداحی آقای مهدی قدیانی در  غروب

ادامه مطلب  

نمايش عاشورايي «رداي سرخ خورشيد» در قزوين به روي صحنه رفت  

زیری‌نژاد،مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در این باره گفت: با مشارکت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، نمایش عاشورایی «ردای سرخ خورشید» به مناسبت ایام عزاداری و اربعین سالار شهیدان از یکشنبه دوم آبان جاری بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در سالن ورزشی شهید بابایی به روی صحنه رفت و اجرای آن تا هفتم آبان ماه سال جاری ادامه دارد.
وی بیان کرد: با حمایت شهرداری قزوین،نمایش عاشورایی «ردای سرخ خورشید»  با 85 درصد تخفیف به روی صحنه رفته

ادامه مطلب  

تعزیه  

  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان ، شهناز مهربانی از اجرای تعزيه در سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی فجر خبر داد.
 
مهربانی گفت:‌تعزيه و تعزيه خوانی نمایش آیینی مذهبی ایرانیان محسوب می‌شود؛ هنری که مخصوص ایرانیان و سرزمین ایران است. این هنر نه از عربستان و عراق که خاستگاه دین مبین اسلام است به ایران آمده، نه از فرنگستان. ایران تنها کشور اسلامی است که نمایش تعزيه را به مقیاس جهانی آفرید. ایرانیان شیعه در ساختن تع

ادامه مطلب  

روایت من-تکلیف 1  

اولین روز حضورم در کلاس ، همان کلاس ترم قبل هیچ تغیری نکرده بود ساده و بی الایش یک دفعه مرد قد بلندی با پوست تیره وارد کلاس شد سلام خشکی کرد و رفت به جایگاهش شلوارش خاکی نشده گفت ادرس وبلاگ رو روی این ورقه بنویسید خدا چی میگه وبلاگ چیه اصلا ب چه دردی میخوره! هیچی اول صبحی چه ضد حالی زد این مرد قانون مدار هیچی دیگه با هزار اسرار که اغا ما جلسه قبل نبودیم اصلا خبر ندارم و از این حرفا قبول کرد که جلسه بعد کارشو ردیف کنم استاد شروع کرد به تدریس و سو

ادامه مطلب  

این بار شمر تعزیه هم گریه می کند  

 
 
دخترک از میان جمعیتی که گریه کنان شاهد اجرای تعزيه اند
رد می شود . عروسک و قمقمه اش را محکم زیر بغل می گیرد
شمر با هیبتی خشن 
همانطور که دور امام حسین می چرخد
و نعره می زند از گوشه چشم دخترک را می پاید 
دخترک با قدم های کوچکش از پله های سکوی تعزيه بالا می رود
از مقابل شمر می گذرد
مقابل امام حسین می ایستد
و به لب های سفید شده اش زل می زند
قمقمه اش را که آب تویش قلپ قلپ صدا می دهد
مقابل او می گیرد
شمشیر از دست شمر می افتد و رجز خوانی اش قطع می شود
د

ادامه مطلب  

مزمان با سالروز رحلت پیامبر اسلام(ص) آیین تعزیه‌خوانی در امامزاده حسین‌(ع) شهر جوپار برگزار ‌شد  

آوای ماهان - همزمان با سالروز رحلت پیامبر اسلام‌(ص) آیین تعزيه‌خوانی در مرقد مطهر امامزاده حسین‌(ع) شهر جوپار برگزار شد.
به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اسلام‌(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) آیین تعزيه‌خوانی توسط هیئت تعزيه‌خوانی حضرت ابوالفضل‌(ع) روستای ده‌زیار عصر امروز در مرقد مطهر امامزاده حسین‌(ع) شهر جوپار برگزار شد.
در این مراسم که با همکاری هیئت امنای بقعه متبرک امامزاده حسین‌(ع) شهر جوپار برگزار شد، مجلس تعزيه شهادت حضرت علی‌اکبر(ع

ادامه مطلب  

داستان هاي واقعي از مردم زواره  

داستان های واقعی از مردم زواره
آقا امدند:
یكی از دوستان داستان جالبی از موقع جان سپردن حاج حبیب عاصمی(حاج حبیب ملا حسین) بیان میكرد باید اشاره شود كه حاج حبیب در مراسم تعزيه در نقش امام ومسلم تعزيه خوانی می كرد وبخاطر صدای خوب او وهنر نمائی های دیگر مورد توجه مردم زواره بود . از او اجازه درج آنرا در اینترنت گرفتم .گفت من نقل قول شنیده ام كه آقای علی ایزدی چنین گفته وبهتر است از خود آقای ایزدی سئوال كنی ،با توجه به اینكه روز عاشورای حسینی بود .بع

ادامه مطلب  

روش های نمایشی تعزیه (9) تعزیه از قرن 18  

روش های نمایشی تعزيه (9)
تعزيه از قرن 18
بنا به آنچه گفته آمد از یک سوی می بینیم که تا اواخر قرن هفدهم میلادی تعزيه ، یعنی مجسم کردن حوادث کربلا به صورت نمایش در ایران وجود نداشته است و از سوی دیگر - بنا به مدارک موجود - دیده می شود که در نهمین دهه ء قرن هجدهم یک اروپائی شاهد نمایش صحنه های واقعه کربلا در ایران بوده است . 7بنابر این چنن جهش عظیمی که مجالس روضه خوانی و دسته های سینه زنی را به نمایش تآتری واقعه کربلا بدل کرده است باید در قرن هجدهم صورت

ادامه مطلب  

کلیپ پشت خیام حاج اسماعیل معینی و عباس جواهری  

کلیپ زیبای قسمتی از پشت خیام که توسط پیشکسوت تعزيه استاد حاج اسماعیل معینی اجرا شده است .در این مجلس آقای عباس جواهری شبیه حضرت عباس علیه السلام می باشند و نوازنده تعزيه آقای مختار احمدی هستند.جهت آشنایی بیشتر با استاد معینیو مطالعه مصاحبه جالب ایشان نیز می توانید به ادامه مطلب بروید

ادامه مطلب  

گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا  

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فسایی، محمدکاظم رحمانی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان فسا گفت: گروه "کف العباس" وابسته به انجمن هنرهای نمایشی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فسا و چند گروه دیگر طی دهه اول محرم اقدام به اجرای تعزيه در نقاط مختلف شهر فسا خواهند کرد.
وی افزود: علیرضا نارنجی، غلامرضا کوهی، بنیامین خیری، تعزيه گردانهای گروه "کف العباس" هستند.
 
رحمانی تصریح کرد: در مناطق شهرستان نیز گروههایی در صحرارود، غیاث

ادامه مطلب  

قسمتی از تعزیه روستای نیر(30مهر 95)  

قسمتی از تعزيه روستای نیر(30مهر 95)
تعزيه خوانان:آقایان:میرزا ابوالفضل نصیری و تقی معصومی در نقش شمر
و آقایان:حاج تقی رجبلو در نقش حضرت عباس و خیراالله صفدری در نقش امام 
حجم:51مگابایت
 
                                     برای دانلود کلیک کنید

ادامه مطلب  

مراسم تعزیه‌خوانی در سرابباغ همزمان با روز عاشورا+ تصاویر  

 

 
مراسم تعزيه‌خوانی در سرابباغ همزمان با روز عاشورا+ تصاویر
 
آئین تعزيه خوانی شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا درشهر سرابباغ آبدانان برگزار شد
به گزارش سرابباغ نیوزمراسم تعزيه خوانی روزعاشورا با حضور پرشور عزداران امام حسین(ع) در شهر سرابباغ  برگزار شد. انتهای پیام/

ادامه مطلب  

تعزیه ورود اسرا به شهر شام و شهادت حضرت رقیه {س }توسط گروه تعزیه خوانی عاشقان ثارالله شهر زرقان  

تعزيه روز دوازدهم  محرم الحرام 1395 که خطبه تاریخی امام سجاد(ع) بعد از واقعه عظیم کربلا بود و تعزيه بازار شام {ورود اسرا به شهر شام } وشهادت سه ساله امام حسین حضرت رقیه {س} عصر روز دوازدهم محرم  در حسینیه  حیدر شهر زرقان به همت گروه تعزيه خوانی عاشقان ثارالله این شهر برگزار گردید.
 

ادامه مطلب  

روش های نمایشی تعزیه (3)  

روش های نمایشی تعزيه (3)اولین و قدیمی ترین شعری که در دست است (1) و طوری سروده شده که به اشعار تعزيه نامه ها ماننده است در دیوان صباحی بیگدلی ( متوفی به سال 1218 ه.ق. / 1802 م ) ثبت است .فغان که چرخ جفا کیش بر سر عالمکشید چرخ جفا دیگر از نیام ستمنمود لشکر غم بر دل صغار و کبارچنان هجوم که عیش از میان گزید کنارگشود دست تصرف به هرطرف چندانکه نیست خاطر هیچ آفریده ای خندانبه حیرتم من از آن کاین سپهر حیلت گررسانده است به خاطر چه حیله ای دیگرکشید بر سر آفاق تیغ خ

ادامه مطلب  

یادی از اوسا اسدالله کله پز تبّال تعزیه نوشاباد  

عاشورای امسال نوش آباد با سال های قبل یک تفاوت داشت. اوسا اسدالله کله پز یکی از آیین گزاران که طبال تعزيه هیات حسینی بود بر شتر سوار نبود و به جای آن عکسی از وی بر طبل طبالان نصب شده بود. یعنی اینکه اوسا اسدالله امسال در بین ما نیست! این اوسا اسدالله 93 سال سن داشت و در شنبه این هفته وقتی که هیاهوی آیین های محرم  صداهای دیگر را خوابانده بود روحش پرواز کرد. یاد این پیر آیین گزار که نوای طبلش از ایام خردسالی در گوشمان طنین انداز است، گرامی باد!   
 

ادامه مطلب  

 

کد مطلب: 81809  
 

در اربعین حسینی صورت گرفت:

برگزاری تعزيه بزرگ واقعه عاشورا در لنده +تصاویر


تعزيه از هنرهای ماندگار و فاخر در نزد ایرانیان است که از دیرباز مورد توجه اهالی فرهنگ و مردم ایران زمین بوده و هست از این رو قدمت این هنر مذهبی در شهرستان لنده که ثبت ملی نیز می باشد به 116سال می رسد که روز به روز مخاطبان خاص خود را دارد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، واقعه عاشورا یک حادثه تاریخی نیست بلکه مکتبی تاریخ ساز است که هرچه از آن بگ

ادامه مطلب  

فروش مجالس تعزیه خوانسار 95 در یاس زیاران  

سلام تعزيه های دهه سوم صفر 95 خوانسار اصفهان با حضور محمد رضایی . علائدین قاسمی . محسن گیوه کش . امیر صفری . سید حسن گلختمی . مظفر قربان نژاد . مهدی کلانتری . محمد طوطی . امیر حسین فلاحت کار . محمد رضا امینی . حسن برکتی . سعیدی . صفاریان و... رسید.18 مجلس با کیفیت بالا و ارسال پستی به کل کشورشماره تماس برای خرید تعزيه ها02832833031     09193821025اسامی مجالس ها 1 - امام علی (ع)2 - غارت خیمه ها و دیر راهب3 - فتح خیبر4 - تولد حضرت زینب . وفات ابراهیم5 - مسلم ابن عقیل (ع)6 - میث

ادامه مطلب  

روش های نمایشی تعزیه (8) تعزیه در هند و پاکستان  

روش های نمایشی تعزيه (8)
تعزيه در هند و پاکستان
(بقیه)از سوی دیگر بسیاری از رسوم و سنن و آداب و عادات و مراسمی که ازایران به شبه قارٌه - و به طبع بیشتر به قسمت مسلمان نشین آن - انتقال یافته ، به همان صورت باقی مانده است و این امر شاملتمام مسائل و موازین و سنٌت هائی است که پیش از صفویان یا بعد از ایشان یا در دوران فرمانروائی آنان از ایران به هند و پاکستان آمده است . تحقیقی مختصر نشان می دهد که فارسی رایج پاکستان و نحوهء تلفظ آن سامان همان است که شش هف

ادامه مطلب  

تعزیه خوانی رشت  

اسلام علیک یا اباعبدا.....
اجرای مراسم تعزيه خوانی در استان گیلان شهرستان رشت
با همکاری حوزه هنری و شهرداری و سازمان فرهنگی شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاداسلامی رشت
با حضور استاد کریم مقدسی
در هیئت شهزاده ابراهیم گیلان
به سرپرستی مصطفی و مرتضی اورسا
به مدت ده شب در مرکز شهر رشت اجرا شد و با استقبال بی نظیر مواجعه شد
 

ادامه مطلب  

تعزیه شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا توسط گروه تعزیه خوانی عاشقان ثارالله شهر زرقان به روایت تص  

مراسم تعزيه خوانی در زرقان از مهمترین آیین های عاشورایی فارس و جنوب کشور محسوب شده که سال گذشته توانسته است زرقان را بر سکوی افتخارات استان فارس در برگزاری مراسم تعزيه خوانی قرار دهد.
تعزيه امام حسین (ع) در حسینیه ی حیدر زرقان در عصر عاشورا به همت گروه تعزيه خوانی عاشقان ثارالله زرقان با شکوه و معنویتی مثال زدنی برگزار شد .


 

ادامه مطلب  

روش های نمایشی تعزیه (4)  

 
روش های نمایشی تعزيه (4)
اما اگر از جهت مثبت ، جهت اثبات وجود تعزيه خوانی در عصر صفوی مدرکی در دست نیست ، به عکس در جهت منفی ، و برای نفی آن قرینه های قوی در دست است :یکی از بیگانگانی که سال های دراز در اوج اعتلای عصر صفوی در ایران می زیست و بسیار هوش مند و دقیق نظر نیز بود شوالیه شاردن معروف است که خوش بختانه نتیجه ء مشاهدات و دیده ها و شنیده های خود را در ایران در سفرنامه ای در چهارجلد برای ما به جای گذاشته ( این سفرنامه به فارسی نیز ترجمه شده اس

ادامه مطلب  
صفحات ادامه نتايج:  1 
تبلیغات
ورود به کانال تلگرام